Deklaracja dostępności
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY W TUCHOLI zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do podmiotowej strony internetowej BIP - SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY W TUCHOLI.
Data publikacji strony internetowej: 2020-09-21.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2021-03-31.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępnościstron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
Strona Biuletynu Informacji Publicznej Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Tucholi http://sosw-tuchola.lo.pl/ jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Dokumenty cyfrowe typu PDF nie są w pełni dostępne cyfrowo. Zamieszczone informacje nietekstowe nie posiadają alternatywnej wersji tekstowej. Dokładamy wszelkich starań aby w najbliższym czasie osiągnąć stan optymalnej dostępności cyfrowej dla osób
ze specjalnymi potrzebami. Na stronie BIP SOSW można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
Oświadczenie sporządzono dnia: 2020-09-09
Deklarację sporządzono na podstawie oceny przeprowadzonej przez podmiot zewnętrzny.
Logonet Sp. z o.o. 85-098 Bydgoszcz ul. Maksymiliana Piotrowskiego 7-9
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe:
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Tomasz Okrzyński, sosw.tuchola@wp.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 52 343 50 24. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe:
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Tomasz Okrzyński, sosw.tuchola@wp.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 52 334 50 24. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie zakresu informacji oraz określenie sposobu kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Tucholi powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe szkoła niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem.
Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe szkoła może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku odmowy realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę do dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Tucholi w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich: infolinia 800 676 676.
Link do strony Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna:
Dostępność architektoniczna:
W skład Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Tucholi wchodzi jeden wolnostojący budynek. Budynek położony jest równolegle do ulicy Piastowskiej.
1. Opis dostępności wejść do budynków:
Do budynku prowadzi jedno wejście: (wejście główne) od ulicy Piastowskiej. Wejście posiada podjazd dla wózków. Budynek wyposażony jest również w windę dla osób niepełnosprawnych.
2. Opis dostępności korytarzy, schodów i wind:
Budynek posiada dwie kondygnacje: parter, I piętro. Na parterze budynku zlokalizowane są pomieszczenia dydaktyczne (sale lekcyjne), gabinet pedagoga, pokój nauczycielski, sala gimnastyczna. Wszystkie te pomieszczenia są dostępne dla osób poruszających się na wózku. Na parterze znajduje się także toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Kondygnacje połączone są schodami oraz windą która jest dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Na piętrze budynku znajdują się : sale dydaktyczne, bibliotek, świetlica, gabinet pielęgniarki, sekretariat oraz gabinet dyrektora i wicedyrektora szkoły. Na piętrze znajdują się sale terapeutyczne.
3. Opis dostosowań (pochylnie, platformy, informacja głosowa, pętle indukcyjne): szkoła dysponuje podjazdem oraz windą. Nie dysponuje informacją głosową, pętlami komunikacyjnymi.
4. Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych: Przed budynkiem Ośrodka nie ma miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne mogą parkować na terenie wewnętrznym Ośrodka.
5. Informacja o prawie wstępu z psem asystującym: do budynku szkoły jest możliwość wejścia osoby z psem przewodnikiem/asystującym.
6. Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online: szkoła nie jest wyposażona w aplikację tłumacza języka migowego (PJM) online. Ośrodek zatrudnia nauczycieli którzy posiadają umiejętnośc posługiwania się polskim językiem migowym.
SOSW podejmuje działania zmierzające do montażu pętli indukcyjnych oraz systemu PJM.
Dodatkowe informacje oraz opis skrótów klawiaturowych
Podmiotowa strona BIP została zaprojektowana tak, aby jak największa liczba użytkowników mogła z niej swobodnie korzystać na różnych systemach operacyjnych i różnych przeglądarkach.
Dla osób słabowidzących przeznaczona jest wersja tekstowa oraz wersja o zwiększonym kontraście. Możliwa jest też zmiana wielkości czcionki tekstu w opublikowanych artykułach.
Oprócz myszki po witrynie można poruszać się także za pomocą klawiatury poprzez użycie klawisza tabulacji (Tab).